Srebro - symbol Ag (łac. argentum).
Jest srebrzystobiałym metalem charakteryzującym się bardzo dobrą przewodnością elektryczną i termiczną. Jest również kowalne, ciągliwe ma lśniący połysk i daje się łatwo polerować.
Obecnie srebro wykorzystywane jest głównie w jubilerstwie do produkcji łańcuszków, pierścionków czy kolczyków. Dlatego skup srebra prowadzony jest również przez jubilerów.
Ponieważ czyste srebro jest zbyt miękkie dlatego w jubilerstwie wykorzystuje się jego stopy o różnych próbach. Wyróżniamy następujące próby srebra:
958 (britannia silver) zawiera 95,8% srebra i 4,2% miedzi,
925 (sterling silver - srebro wysokiej próby) zawiera 92,5% srebra oraz 7,5% miedzi,
875 zawiera 87,5% czystego srebra,
830 zawiera 83% czystego srebra,
800 zawiera 80% czystego srebra.
Było znane już w starożytności, początek górnictwa tego metalu datuje się na 3000 lat p.n.e. na obszarze obecnej Turcji. Tamtejsze kopalnie dostarczały surowca starożytnej Grecji, Krecie i Bliskiemu Wschodowi. Srebro służyło przede wszystkim jako metal do produkcji ozdób, narzędzi oraz jako środek płatniczy w handlu (srebrne talary).
Około 1200 r. p.n.e. główny ośrodek produkcji srebra przeniósł się z Turcji na tereny ówczesnej Grecji co umożliwiło szybki rozwój i bogacenie się imperium. Pod koniec I w. n.e. status wiodącego producenta przejęła Hiszpania, zasilając cennym kruszcem Cesarstwo Rzymskie. Srebro stało się środkiem płatniczym na szlakach handlowych łączących Europę z Azją. Do XII w. odkryto najbardziej znaczące złoża tego metalu na obszarze Starego Kontynentu, tereny Niemiec i Europy Wschodniej. W wyniku ekspansji zachodnioeuropejskich kolonizatorów u schyłku XVIII w. możliwe było pozyskiwanie tego surowca z krajów Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej i Australii. Na przełomie XIX i XX w. nastąpił istotny przełom w rozwoju innowacji technologicznych co doprowadziło do gwałtownego wzrostu produkcji metalu w ubiegłym wieku. Odkryto nowe zastosowania srebra i obecnie stosowane jest ono w wielu gałęziach przemysłu.
Srebro dzięki swoim właściwościom takim jak bardzo dobra przewodność elektryczna i termiczna, odporność na korozję oraz niską rezystancję jest wykorzystywane niemal w każdym urządzeniu elektrycznym. W elektryce wykorzystuje się je do produkcji przełączników, przewodników, styków i bezpieczników. Dla przykładu w pełni wyposażony samochód osobowy może mieć ponad 40 przełączników zawierających srebro, w telefonie komórkowym znajduje się 0,25 grama srebra a w jednym komputerze ok. 1 grama Ag.
Metal ten ułatwia łączenie materiałów, dając gładkie, szczelne i odporne na korozję połączenia. Srebrne stopy lutownicze są powszechnie stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych, w sektorach energii elektrycznej a także przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Przez wiele lat srebro odgrywało bardzo dużą rolę w fotografii, jednak wraz z szybkim rozwojem mediów cyfrowych udział tego metalu w tej branży drastycznie spada.
W medycynie srebro odgrywa bardzo ważną rolę już od setek lat. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym powszechnie stosowane jest w okulistyce i dermatologii (srebro koloidalne). Rozwój bakterii uodparniających się na antybiotyki podawane chorym, zwiększa popyt szpitali na ten metal szlachetny. Już pokrycie niewielką warstwą srebra powierzchni szpitalnych oraz sprzętu medycznego zapobiega rozprzestrzenianiu się czynników chorobotwórczych. Srebro w sprzęcie chirurgicznym, opatrunkach i maściach chroni rany przed zakażeniem.
Chociaż srebro nie jest toksyczne, regularne zażywanie nawet najmniejszych jego ilości (już od 0,014 mg srebra na kg ciała dziennie) może prowadzić do choroby zwanej argyria czyli srebrzyca. Objawem tej choroby jest zmiana koloru skóry na niebieski w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych. Najczęściej pojawiała się ona u bogaczy jedzących regularnie ze srebrnej zastawy i myjących się w srebrnych naczyniach. Osoba, która zachorowała na nią przez całe życie miała skórę w kolorze błękitnym.
Innym sektorem zapotrzebowania na metal szlachetny jakim jest srebro to energetyka słoneczna. W sektorze tym zużywa się ok. 5% rocznej podaży metalu i z roku na rok udział ten rośnie. W 2013 r. zużyto 1630 ton srebra przy produkcji paneli słonecznych.
Srebro od zarania dziejów używane było jako szlachetny metal w produkcji biżuterii i ozdób. W roku 2014 zastosowanie srebra w tej gałęzi przemysłu sięgnęło poziomu 215,2 mln uncji czyli 6693 tony. Pomimo coraz rzadszego stosowania srebra do produkcji zastaw stołowych i tak zużycie tego metalu w tej branży osiągnęło najwyższy poziom od 2006 r. W roku 2014 zanotowano 20-procentowy spadek inwestycji w sztaby srebra i monety, jednocześnie zużycie srebra do tego celu było drugim najwyższym zanotowanym do tej pory.
Dzięki właściwościom bakteriobójczym srebro coraz częściej jest wykorzystywane przy produkcji odzieży, zwłaszcza skarpet i strojów sportowych, ponieważ właściwości bakteriobójcze srebra pomagają likwidować nieprzyjemne zapachy.
O cenach srebra na giełdach światowych decyduje przede wszystkim popyt i podaż na ten metal szlachetny. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że srebro stało się od kilku już dekad przede wszystkim metalem przemysłowym. Popyt na ten metal należy rozpatrywać w rozbiciu na srebro fizyczne (przemysłowe) oraz srebro inwestycyjne (jubilerskie). Obecnie ze względu na dość przystępne ceny, srebro jest chętnie używane do lokowania kapitału w postaci srebra inwestycyjnego i lokacyjnego. Dużą popularnością cieszą się monety srebrne o wadze 1 uncji oraz sztabki srebra.
Popyt przemysłowy jest ściśle związany z sytuacją gospodarczą na świecie. W przypadku srebra przemysłowego popyt na nie rośnie od 2002 r. i w roku 2014 kształtował się na poziomie 27 750 ton. Największą dynamikę zapotrzebowania na ten surowiec zanotowano w przemyśle elektronicznym. Osłabieniu uległ natomiast popyt przemysłu fotograficznego oraz wytwórców monet i metali. Warto podkreślić, że największymi odbiorcami złota i srebra na świecie są Chiny oraz Indie, czyli dwa najludniejsze państwa na świecie.
W ostatniej dekadzie cena srebra w skupie oraz na giełdach światowych podlegała dużym wahaniom. Swoje maksimum cenowe srebro odnotowało w kwietniu 2011 roku dochodząc prawie do 50 USD/uncję. Od tego czasu jego cena systematycznie malała i w chwili obecnej oscyluje w granicach 15-18 USD/uncję. Dlatego też obecnie skup srebra jest opłacalny jeżeli zakładamy minimum kilkuletni horyzont inwestycyjny.
Do potentatów na rynku srebra możemy zaliczyć kilka krajów: Meksyk, Peru, Chiny, Polska. Warto tutaj wspomnieć, że w 2015 roku największym producentem srebra na świecie została polska KGHM Miedź z 1256 tonami srebra. Natomiast w 2019 roku KGHM ustanowił swój rekord rocznej produkcji srebra w ilości 1417 ton, co dało tej spółce drugie miejsce na świecie w ilości wyprodukowanego srebra.
Firma Femoni od lat zajmuje się skupem srebra złomowego najczęściej w postaci styków srebrnych w całości lub odpalonych. Skupujemy również złom srebra w postaci zniszczonych wyrobów jubilerskich a także zastawy stołowej o różnych próbach.
Ponadto pozyskujemy srebro w postaci:
srebro czyste min. 99% Ag,
luty srebrne LS15,
luty srebrne LS25,
luty srebrne LS45,
luty srebrne LS55,
luty srebrne LS60,
srebrne płytki, blaszki, druty.
Jeśli posiadacie Państwo złomy zawierające srebro i nie wiecie co z nimi zrobić zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu wyceny. Obecnie cena srebra w skupie jest uzależniona od aktualnych notowań tego metalu szlachetnego na LME oraz od notowań USD/PLN.
FEMONI Patrycjusz Rygol