FEMONI

https://www.facebook.com/skupcyny/?modal=admin_todo_tour

 ZŁOM WOLFRAMU

Skup wolframu - wiertła

Skup wolframu

Wolfram - pierwiastek chemiczny o symbolu W (łac. wolframium). Po raz pierwszy wolfram został wyodrębniony z minerału wolframitu i stąd też pochodzi jego nazwa. Minerał ten badał irlandzki chemik Peter Woulfe i on też jako pierwszy zasugerował istnienie tego pierwistka. W języku angielskim i kilku innych wolfram to tungsten - ze szwedzkiego "ciężki kamień". Wolfram jest ciemnoszarym metalem, ciągliwym bardzo twardym, ciężkim i kruchym. Jego gęstość jest prawie dwa razy wyższa niż gęstość ołowiu a temperatura topnienia - jedna z najwyższych i wynosi 3422 stopnie Celsjusza.

Po raz pierwszy metaliczny wolfram wyodrębnili w roku 1783 hiszpańscy bracia Fausto oraz Juan Jose Elhuyar. W pierwszej połowie XIX wieku Anglik Robert Oxland opatentował sposób wytwarzania wolframianu sodowego, który znalazł zastosowanie w przemyśle chemicznym do wytwarzania farb, impregnacji drewna oraz produkcji bieli wolframowej.

Jednak prawdziwy boom na wolfram nastąpił w momencie gdy austriacki metalurg Franz Koller w 1855 roku odlał stal wolframową. Okazało się, że ten nowy gatunek stali znacznie przewyższał właściwości innych stali pod względem twardości i wytrzymałości. Dlatego też znalazł zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym do produkcji pancernych płyt, luf armatnich oraz pocisków.

Wolfram - złom

Na początku XX wieku zauważono, że ten rodzaj stali charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami skrawającymi a narzędzia nie tępią się nawet przy wysokich prędkościach skrawania podczas wiercenia, frezowania i toczenia oraz w wysokich temperaturach pracy. Dlatego też zaczęto z niej wykonywać narzędzia w postaci wierteł, gwintowników, frezów, narzynek czy noży tokarskich. Ogólnie stal tą zaczęto nazywać stalą szybkotnącą z angielskiego HSS czyli High Speed Steel.

Kolejnym milowym krokiem w rozwoju narzędzi skrawających było opatentowanie wytwarzania węglika wolframu. Umożliwiło to produkcję narzędzi z węglika spiekanego, w których zawartość wolframu waha się od 80% do 95%. 

Wolfram stosowany jest również w przemyśle lotniczym, elektronicznym i samochodowym. Znalazł zastosowanie w produkcji dysz rakietowych, podzespołów elektrycznych i elektronicznych, elektrod spawalniczych oraz włókien żarówek.

 

 

Wolframowy żarnik

 

Nie sposób przemilczeć w tym miejscu wpływu jaki wywarł na ludzkość sposób oświetlenia pomieszczeń dzięki wynalezieniu żarówki, w której najważniejszą rolę odgrywał wolframowy żarnik. Powszechnie za wynalazcę żarówki uważa się Thomasa Edisona, amerykańskiego wynalazcę i konstruktora. Prawda jest taka, że był on jednym z kilkunastu wynalazców, dzięki którym żarówka powstała. Geniusz Edisona nie polegał na wynalezieniu żarówki ale na udanym wprowadzeniu jej na rynek. Jego produkt w tamtym okresie był naprawdę dobry - bańka z żarnikiem z nawęglonego bambusa, która mogła świecić do 1200 godzin a trwałością i jasnością przewyższała produkty większości konkurentów. Jednak na pierwsze zastosowanie żarnika wolframowego w żarówce trzeba było poczekać do 1904 roku kiedy to węgierska firma wyprodukowała pierwszy żarnik wolframowy, znacznie lepszy od węglowych.

W końcu 1906 roku William Coolidge z firmy General Electric otrzymał "wolfram ciągliwy", który można było zwijać w miniaturową sprężynkę. Dzięki temu żarówka dawała jaśniejsze światło a jej żywotność znacznie się wydłużyła. Ostatnim unowocześnieniem było wypełnienie żarówki obojętnym gazem dzięki czemu światło było jeszcze jaśniejsze. Od 1914 roku żarówki firmy General Electric były absolutnym liderem na rynku, pokonując wszystkich konkurentów.        

 

 

Cena wolframu

 

W ostatniej dekadzie możemy zauważyć dość znaczne wahania cen wolframu na światowych giełdach. Wolfram swój szczyt cenowy zanotował w 2012 roku gdy jego cena oscylowała powyżej 56 USD/kg. Minimum natomiast przypada na 2009 rok gdy wolfram był notowany ponad dwukrotnie niżej, w okolicach 25 USD/kg. W chwili obecnej cena kg czystego wolframu oscyluje w granicach 30-32 USD/kg.

 

 

Skup wolframu

 

Firma Femoni prowadzi skup wolframu w każdej możliwej postaci i formie. Skupujemy wolfram kawałkowy, wióra wolframu oraz proszki i pyły. Skupujemy również stopy wolframu z kobaltem, jak np. węgliki spiekane.

Interesują nas także stopy wolframu z niklem o zawartości niklu do 7% takie jak: W90Ni6Cu4; W90Ni7Fe3; W92,5Ni5,2Fe2,25; W95Ni3,5Cu1,5; W95Ni3,5Fe1,5; W97Ni1,1Fe0,9.

Skupujemy spieki wolframu z zawartością miedzi w przedziale od 10% do 50%.

Czysty wolfram najczęściej skupujemy jako:

  • żarniki lampowe,

  • elektrody wolframowe,

  • włókna żarowe, 

  • pręty i druty wolframowe.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami!

 

skup palladu

skup platyny

stal nierdzewna  skup

skup antymonu

skup stali narzędziowej

skup złomu metali kolorowych

skup metali rzadkich

skup żelazostopów

skup wolframu

skup brązu

skup niklu

skup srebra

skup tytanu

skup cyny

517 173 231

biuro@femoni.pl

skup stopów łożyskowych

skup metali szlachetnych

skup stali nierdzewnej

skup węglika spiekanego

skup mosiądzu

skup stali szybkotnących

Telefon - Femoni
Email-FEMONI

 

FEMONI Patrycjusz Rygol