Na początku XX wieku zauważono, że ten rodzaj stali charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami skrawającymi a narzędzia nie tępią się nawet przy wysokich prędkościach skrawania podczas wiercenia, frezowania i toczenia oraz w wysokich temperaturach pracy. Dlatego też zaczęto z niej wykonywać narzędzia w postaci wierteł, gwintowników, frezów, narzynek czy noży tokarskich. Ogólnie stal tą zaczęto nazywać stalą szybkotnącą z angielskiego HSS czyli High Speed Steel.

Kolejnym milowym krokiem w rozwoju narzędzi skrawających było opatentowanie wytwarzania węglika wolframu. Umożliwiło to produkcję narzędzi z węglika spiekanego, w których zawartość wolframu waha się od 80% do 95%. Narzędzia z węglika spiekanego charakteryzują się bardzo dużą twardością oraz odpornością na ścieranie.

Wolfram stosowany jest również w przemyśle lotniczym, elektronicznym i samochodowym. Znalazł zastosowanie w produkcji dysz rakietowych, podzespołów elektrycznych i elektronicznych, elektrod spawalniczych oraz włókien żarówek.

 

Cena wolframu

 

W ostatniej dekadzie możemy zauważyć dość znaczne wahania cen wolframu na światowych giełdach. Wolfram swój szczyt cenowy zanotował w 2012 roku gdy jego cena oscylowała powyżej 56 USD/kg. Minimum natomiast przypada na 2009 rok gdy wolfram był notowany ponad dwukrotnie niżej, w okolicach 25 USD/kg. W chwili obecnej cena kg czystego wolframu oscyluje w granicach 30-32 USD/kg.

 

 

Skup wolframu

 

Firma Femoni prowadzi skup wolframu w każdej możliwej postaci i formie. Skupujemy wolfram kawałkowy, wióra wolframu oraz proszki i pyły. Skupujemy również stopy wolframu z kobaltem, jak np. węgliki spiekane.

Interesują nas także stopy wolframu z niklem o zawartości niklu do 7% takie jak: W90Ni6Cu4; W90Ni7Fe3; W92,5Ni5,2Fe2,25; W95Ni3,5Cu1,5; W95Ni3,5Fe1,5; W97Ni1,1Fe0,9.

Skupujemy spieki wolframu z zawartością miedzi w przedziale od 10% do 50%.

Czysty wolfram najczęściej skupujemy jako:

  • żarniki lampowe,

  • elektrody wolframowe,

  • włókna żarowe, 

  • pręty i druty wolframowe.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami!

 

Wolfram - złom

Wolfram - pierwiastek chemiczny o symbolu W (łac. wolframium). Po raz pierwszy wolfram został wyodrębniony z minerału wolframitu i stąd też pochodzi jego nazwa. Minerał ten badał irlandzki chemik Peter Woulfe i on też jako pierwszy zasugerował istnienie tego pierwistka. W języku angielskim i kilku innych wolfram to tungsten - ze szwedzkiego "ciężki kamień". Wolfram jest ciemnoszarym metalem, ciągliwym bardzo twardym, ciężkim i kruchym. Jego gęstość jest prawie dwa razy wyższa niż gęstość ołowiu a temperatura topnienia - jedna z najwyższych i wynosi 3422 stopnie Celsjusza.

Po raz pierwszy metaliczny wolfram wyodrębnili w roku 1783 hiszpańscy bracia Fausto oraz Juan Jose Elhuyar. W pierwszej połowie XIX wieku Anglik Robert Oxland opatentował sposób wytwarzania wolframianu sodowego, który znalazł zastosowanie w przemyśle chemicznym do wytwarzania farb, impregnacji drewna oraz produkcji bieli wolframowej.

Jednak prawdziwy boom na wolfram nastąpił w momencie gdy austriacki metalurg Franz Koller w 1855 roku odlał stal wolframową. Okazało się, że ten nowy gatunek stali znacznie przewyższał właściwości innych stali pod względem twardości i wytrzymałości. Dlatego też znalazł zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym do produkcji pancernych płyt, luf armatnich oraz pocisków.

Skup wolframu

Złom węglików spiekanych

ZŁOM WOLFRAMU

https://www.facebook.com/skupcyny/?modal=admin_todo_tour

FEMONI

FEMONI Patrycjusz Rygol

ul. Perla 10

41-310 Dąbrowa Górnicza

Email-FEMONI
Telefon - Femoni

skup stali szybkotnących

skup mosiądzu

skup węglika spiekanego

skup stali nierdzewnej

skup metali szlachetnych

skup stopów łożyskowych

biuro@femoni.pl

+48 517 173 231

skup cyny

skup tytanu

skup srebra

skup niklu

skup wolframu

skup żelazostopów

skup metali rzadkich

skup metali kolorowych

skup stali narzędziowej

skup antymonu

stal nierdzewna  skup