Stale stopowe - jest to grupa stali, która oprócz podstawowego pierwiastka - węgla, zawiera także dodatek lub dodatki innych pierwiastków tzw. dodatki stopowe. Dodatki te wpływają w znaczny sposób na własności fizyczne, chemiczne, wytrzymałościowe, technologiczne oraz ogólną charakterystykę stali. Najczęściej wprowadzanymi dodatkami stopowymi są: molibden, niob, nikiel, chrom, wanad, mangan, krzem, tytan i kobalt.
Ze względu na zawartość dodatków stopowych wyróżniamy stal:
niskostopową - zaw. dodatków do 3,5%,
średniostopową - zaw. dodatków do 12%,
wysokostopową - zaw. dodatków do 55%.
Jednak biorąc pod uwagę zastosowanie stale te dzielimy na:
Stale stopowe konstrukcyjne stosuje się do produkcji części maszyn, konstrukcji oraz pojazdów. Powinny się one cechować dobrą wytrzymałością przy stosunkowo dużej plastyczności.
Do tej grupy stali możemy zaliczyć:
Stale stopowe narzędziowe używa się do produkcji wszelkiego rodzaju narzędzi wykorzystywanych do obróbki materiałów poddawanych skrawaniu oraz do produkcji narzędzi pomiarowych i sprawdzianów. Powinny się one charakteryzować dużą twardością oraz odpornością na ścieranie. Właściwości te zapewniają im dodatki stopowe w postaci chromu, molibdenu, wolframu i wanadu.
Ze względu na warunki pracy stale narzędziowe możemy podzielić na:
W stalach narzędziowych jej własności nie tyle zależą od składu chemicznego ile od mikrostruktury tej stali. Wszelkie składniki stopowe są raczej środkiem do uzyskania właściwej mikrostruktury niż celem samym w sobie. Ilość pierwiastków stopowych znajdujących się w stali nie jest najważniejsza ale raczej w jakiej postaci one występują, jakie roztwory i związki tworzą oraz jaki jest ich rozkład i stopień rozdrobnienia. Pożądaną mikrostrukturę uzyskuje się przez odpowiednią obróbkę cieplną. Sprawa ta jest szczególnie istotna dla użytkowników narzędzi wykonanych ze stali narzędziowych gdyż odpowiednią mikrostrukturę można łatwo zniszczyć, na przykład w wyniku przegrzania materiału. Wiertło, które uległo przegrzaniu traci swoje własności skrawające i nie nadaje się do dalszej pracy. Jedyne co możemy z nim zrobić to je zezłomować. Dlatego tak ważne jest chłodzenie narzędzi. Do tego celu używa się najczęściej emulsji chłodzących.
Firma Femoni zajmuje się skupem złomu stali narzędziowych we wszystkich wyszczególnionych powyżej gatunkach. Jednak ze względu na niewielkie zawartości pierwiastków stopowych w tych stalach preferujemy skup jedynie w ilościach hurtowych. Jeżeli dysponujecie Państwo większymi ilościami złomu stali narzędziowych zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami.
FEMONI Patrycjusz Rygol