Cyna bardzo często spotykana jest w różnego rodzaju stopach:

 • stop drukarski - to stop ołowiu z cyną i antymonem stosowany do odlewania czcionek i innych elementów składu zecerskiego,

 • stopy cynowo-ołowiowe występują najczęściej w postaci materiałów lutowniczych (laski, druty, pręty, wlewki). Najczęściej zawierają od 30% do 90% cyny,

 • spoiwa lutownicze bezołowiowe charakteryzują się wyższą temperaturą topnienia, napięciem powierzchniowym oraz niższym zwilżaniem niż stopy cynowo-ołowiowe. Do tej grupy zaliczamy spoiwa cyny z miedzią, najpopularniejsze to: Sn99Cu1, Sn97Cu3, SACX0307, SACX0300. Cyna ze srebrem oraz dodatkiem miedzi gwarantuje polepszenie nawilżania oraz właściwą przewodność w miejscu lutowania. Najczęściej spotykanymi spoiwami lutowniczymi w tej grupie są: SAC300, SAC305, SAC400 oraz SAC405.

 • pewter - zwany również cyno-ołowiem. Między XII a XIX wiekiem wykonywano z niego zastawę stołową, sztućce, łyżki, talerze.  To miękki, szary stop, w którym 85-90% składu stanowi cyna a resztę w różnych proporcjach miedź, antymon i ołów. Stop miał niską temperaturę topnienia i był łatwy w obróbce. Istnieją trzy podstawowe rodzaje stopu. Pierwszy zawiera ok. 1% miedzi, pośredni ok. 4% ołowiu a najgorszy nawet 15% ołowiu. Dzisiaj pewter używany jest do wyrobu przedmiotów ozdobnych z cyny.   

 • brązy cynowe - zawierają oprócz miedzi od kilku do kilkunastu procent cyny.

 

 

Cena cyny w skupie

 

Firma Femoni prowadzi skup złomu cyny, jej odpadów oraz stopów zawierających cynę. Cena cyny jest uzależniona od jej notowań na London Metal Exchange oraz aktualnych notowań kursu dolara. W roku 2020 cena cyny w skupie waha się od 50 zł/kg do nawet 60 zł/kg. Ponieważ naszymi odbiorcami są największe odlewnie w Polsce zawsze jesteśmy w stanie zaproponować bardzo wysokie ceny skupu tego surowca.  Złom cyny skupujemy w różnej postaci. Jesteśmy zainteresowani złomem cyny w postaci kawałkowej ale również skupujemy wióry cynowe oraz inne odpady zawierające znaczne ilości tego pierwiastka.   

 

Cyna w laskach, cyna ze srebrem

 

U nas skup złomu cyny, który prowadzimy możemy podzielić na:

 • skup cyny czystej o minimalnej zawartości pierwiastka na poziomie 99,5% w postaci sztabek, odlewów, gąsek itp.
 • skup cyny ze srebrem - zawartość srebra od 1% do 4%,
 • skup cyny z miedzią - zawartość miedzi od 0,5% do 3%,
 • skup cyny lutowniczej najczęściej w postaci drutu,
 • skup stopów cynowo-ołowiowych,
 • skup stopów łożyskowych,
 • skup brązów cynowych.

 

Jeśli posiadacie Państwo złomy cyny lub stopy, w których dominującym pierwiastkiem stopowym jest cyna zapraszamy do kontaktu z nami. U nas cena cyny jest zawsze optymalna i rynkowa. Przyjmiemy każdy odpad cyny oraz zapewniamy odbiór własnym transportem przy ilościach hurtowych. Dzięki współpracy z wieloma hutami w Polsce możemy zawsze zaoferować atrakcyjne ceny skupu.

Cyna - pierwiastek chemiczny o symbolu Sn (łac. stannum). Jest to srebrzystobiały, metaliczny pierwiastek, kowalny i ciągliwy. Metal ten jest miękki, daje się walcować, prasować i kuć na cienkie arkusze. Ze względu na swoje właściwości cyna już od wczesnego średniowiecza była wykorzystywana do wyrobu naczyń codziennego użytku: misek, talerzy, kubków, kielichów i łyżek. Za pierwiastek po raz pierwszy uznał ją francuski chemik Antoine Lavoisier żyjący w XVIII wieku.

Dzięki swojej odporności na korozję cynę wykorzystuje się również do pokrywania lub powlekania innych metali tworząc powłoki antykorozyjne.

Dzisiaj cyna w laskach oraz cyna ze srebrem powszechnie stosowana jest w przemyśle elektrotechnicznym, głównie do lutowania, gdyż cyna ma bardzo niską temperaturę topnienia.

Cynę pozyskuje się z rudy. Najbardziej bogata to tlenek - kasyteryt zawierający ok. 80% cyny. Największymi złożami rudy cyny mogą pochwalić się kraje Azji: Chiny, Tajlandia, Indonezja i Rosja.

Skup złomu cyny

Skup cyny - wiertła

 ZŁOM CYNY

https://www.facebook.com/skupcyny/?modal=admin_todo_tour

FEMONI

FEMONI Patrycjusz Rygol

ul. Perla 10

41-310 Dąbrowa Górnicza

Email-FEMONI
Telefon - Femoni

skup stali szybkotnących

skup mosiądzu

skup węglika spiekanego

skup stali nierdzewnej

skup metali szlachetnych

skup stopów łożyskowych

biuro@femoni.pl

517 173 231

skup cyny

skup tytanu

skup srebra

skup niklu

skup wolframu

skup żelazostopów

skup metali rzadkich

skup złomu metali kolorowych

skup stali narzędziowej

skup antymonu

stal nierdzewna  skup