FEMONI Patrycjusz Rygol

ul. Perla 10

41-310 Dąbrowa Górnicza

Email-FEMONI
Telefon - Femoni

skup stali szybkotnących

skup mosiądzu

skup węglika spiekanego

skup stali nierdzewnej

skup metali szlachetnych

skup stopów łożyskowych

biuro@femoni.pl

517 173 231

skup cyny

skup tytanu

skup srebra

skup niklu

skup brązu

skup wolframu

skup żelazostopów

skup metali rzadkich

skup złomu metali kolorowych

skup stali narzędziowej

skup antymonu

stal nierdzewna  skup

skup platyny

skup palladu

Cyna bardzo często spotykana jest w różnego rodzaju stopach:

 • stop drukarski - to stop ołowiu z cyną i antymonem stosowany do odlewania czcionek i innych elementów składu zecerskiego,

 • stopy cynowo-ołowiowe występują najczęściej w postaci materiałów lutowniczych (laski, druty, pręty, wlewki). Najczęściej zawierają od 30% do 90% cyny,

 • spoiwa lutownicze bezołowiowe charakteryzują się wyższą temperaturą topnienia, napięciem powierzchniowym oraz niższym zwilżaniem niż stopy cynowo-ołowiowe. Do tej grupy zaliczamy spoiwa cyny z miedzią, najpopularniejsze to: Sn99Cu1, Sn97Cu3, SACX0307, SACX0300. Cyna ze srebrem oraz dodatkiem miedzi gwarantuje polepszenie nawilżania oraz właściwą przewodność w miejscu lutowania. Najczęściej spotykanymi spoiwami lutowniczymi w tej grupie są: SAC300, SAC305, SAC400 oraz SAC405.

 • pewter - zwany również cyno-ołowiem. Między XII a XIX wiekiem wykonywano z niego zastawę stołową, sztućce, łyżki, talerze.  To miękki, szary stop, w którym 85-90% składu stanowi cyna a resztę w różnych proporcjach miedź, antymon i ołów. Stop miał niską temperaturę topnienia i był łatwy w obróbce. Istnieją trzy podstawowe rodzaje stopu. Pierwszy zawiera ok. 1% miedzi, pośredni ok. 4% ołowiu a najgorszy nawet 15% ołowiu. Dzisiaj pewter używany jest do wyrobu przedmiotów ozdobnych z cyny.   

 • brązy cynowe - zawierają oprócz miedzi od kilku do kilkunastu procent cyny.

 

 

Cena cyny w skupie

 

Firma Femoni prowadzi skup złomu cyny, jej odpadów oraz stopów zawierających cynę. Cena cyny jest uzależniona od jej notowań na London Metal Exchange oraz aktualnych notowań kursu dolara. W roku 2020 cena cyny w skupie waha się od 50 zł/kg do nawet 60 zł/kg. Ponieważ naszymi odbiorcami są największe odlewnie w Polsce zawsze jesteśmy w stanie zaproponować bardzo wysokie ceny skupu tego surowca.  Złom cyny skupujemy w różnej postaci. Jesteśmy zainteresowani złomem cyny w postaci kawałkowej ale również skupujemy wióry cynowe oraz inne odpady zawierające znaczne ilości tego pierwiastka.   

 

Cyna w laskach, cyna ze srebrem

 

U nas skup złomu cyny, który prowadzimy możemy podzielić na:

 • skup cyny czystej o minimalnej zawartości pierwiastka na poziomie 99,5% w postaci sztabek, odlewów, gąsek itp.
 • skup cyny ze srebrem - zawartość srebra od 1% do 4%,
 • skup cyny z miedzią - zawartość miedzi od 0,5% do 3%,
 • skup cyny lutowniczej najczęściej w postaci drutu,
 • skup stopów cynowo-ołowiowych,
 • skup stopów łożyskowych,
 • skup brązów cynowych.

 

Jeśli posiadacie Państwo złomy cyny lub stopy, w których dominującym pierwiastkiem stopowym jest cyna zapraszamy do kontaktu z nami. U nas cena cyny jest zawsze optymalna i rynkowa. Przyjmiemy każdy odpad cyny oraz zapewniamy odbiór własnym transportem przy ilościach hurtowych. Dzięki współpracy z wieloma hutami w Polsce możemy zawsze zaoferować atrakcyjne ceny skupu.

Cyna - pierwiastek chemiczny o symbolu Sn (łac. stannum). Jest to srebrzystobiały, metaliczny pierwiastek, kowalny i ciągliwy. Metal ten jest miękki, daje się walcować, prasować i kuć na cienkie arkusze. Ze względu na swoje właściwości cyna już od wczesnego średniowiecza była wykorzystywana do wyrobu naczyń codziennego użytku: misek, talerzy, kubków, kielichów i łyżek. Za pierwiastek po raz pierwszy uznał ją francuski chemik Antoine Lavoisier żyjący w XVIII wieku.

Dzięki swojej odporności na korozję cynę wykorzystuje się również do pokrywania lub powlekania innych metali tworząc powłoki antykorozyjne.

Dzisiaj cyna w laskach oraz cyna ze srebrem powszechnie stosowana jest w przemyśle elektrotechnicznym, głównie do lutowania, gdyż cyna ma bardzo niską temperaturę topnienia.

Cynę pozyskuje się z rudy. Najbardziej bogata to tlenek - kasyteryt zawierający ok. 80% cyny. Największymi złożami rudy cyny mogą pochwalić się kraje Azji: Chiny, Tajlandia, Indonezja i Rosja.

Skup złomu cyny

Skup cyny - wiertła

 ZŁOM CYNY

https://www.facebook.com/skupcyny/?modal=admin_todo_tour

FEMONI